Degrees awarded to Brewton-Parker students

 

MOUNT VERNON –Brewton-Parker College awarded 172 degrees following the spring semester, Registrar Carol Boyd has announced.

 

Seventy-nine students received bachelor of science degrees, 48 students earned bachelor of arts degrees, eight students received bachelor of business administration degrees, one student received a bachelor of ministry degree and 36 students earned associate of arts degrees.

 

Graduates, listed by degree and hometown with major, are:

 

BACHELOR OF SCIENCE

ALAPAHA -- Rebecca Hope Giddens, early childhood education; and Regina Lynn Kimbrell, early childhood education

 

ALMA -- Jenifer Skipper Jacobs, middle grades education

 

ATLANTA -- In Kab Song, business administration

 

BAXLEY -- Timothy D. Gardner, early childhood education; Shelly Marie Horton, early childhood education; Donna Marie Leggett, early childhood education; Jeremy Dale Smith, middle grades education; and Kelli R. Turner, middle grades education

 

BLACKSHEAR -- Danielle Teresa Rodriguez, business administration

 

COCHRAN -- Justin Seth Rogers, history education

 

DOERUN -- Stephanie Burtz Barfield, middle grades education

 

DUBLIN -- Sandra Lynn Mickler, business administration

 

EAST DUBLIN -- Richard Esko Brown, middle grades education

 

ELLENTON -- Hayley Brooke Baker, early childhood education

 

GLENNVILLE -- Candice L. Altman, middle grades education; Jessica A. Anderson, early childhood education; Amanda Kristen Collins, early childhood education; Tania Marie Daughtry, early childhood education; Sophia S. DeAlejandro, early childhood education; Connie Joyce Doolittle, business administration; and James Patrick Edwards, middle grades education

 

GUYTON -- James Harold Redick, business administration

 

HAZLEHURST -- Paula Denise Mahaffey, early childhood education; and Rasa T. Herman, early childhood education

 

HINESVILLE -- Vernon Lee Christensen, middle grades education; Patrice Anita Davis, business administration; Janice Yvonne Ellis, early childhood education; Mary Elizabeth Lairamore, early childhood education; Melissa L. McCallar, early childhood education; and Rose G. Wood, early childhood education

 

HOMERVILLE -- Apryl M. Roundtree, early childhood education

 

JESUP -- Thomas Edward Burch, business administration; and Carol Ann Harris, early childhood education

 

LAWRENCEVILLE -- John William Dooley, broad field social science education; and Katie Lee Lowry*, psychology

 

LYONS -- Annie Elizabeth Chavis, early childhood education

 

McRAE -- Alice A. Fields, middle grades education; Demetria N. Johnson, English education; and Katie Lee Lowry, psychology

 

MOULTRIE -- April Kalyn Allegood, early childhood education; Krista L. Boyd, middle grades education; Angela Ann Brooks, early childhood education; Darlene P. Cox, early childhood education; Christina Lea Fuches, early childhood education; Haley Croft Hammock, early childhood education; Lynn Annette Hampton, middle grades education; Brandi Michelle Kilgore, early childhood education; and Benita Fran Tillman, early childhood education

 

NORMAN PARK -- Autumn Leigh Dickens, early childhood education; and Lori L. Myers, middle grades education

 

ODUM -- Kacy Michele Hutcheson, early childhood education

 

PEACHTREE CITY -- Kelly Lou Redlich, broad field social science education

 

PORT WENTWORTH -- William R. Elmore, business administration

 

POULAN -- Teresa A. Hardin, early childhood education

 

REIDSVILLE -- Mercedes R. Saenz, psychology; and Elizabeth Ann Williams, early childhood education

 

RICHMOND HILL -- Charles L. Smith, business administration

 

SAVANNAH -- Ronald Kenneth Butler, business administration; Jennifer Leigh Goodman, business administration; Natasha H. Grant, business administration; Leslie Denise Maynor, business administration; James E. Morrison Jr., business administration; and David Wayne Strickland, business administration

 

SOPERTON -- Charlean Melissa Love, middle grades education; Frances C. Lowery, early childhood education; and Latandra Shannta Renfroe, business administration

 

STATESBORO -- Rachel Lynn Hendrix, broad field social science education

 

TARRYTOWN -- Jeffery Shane Griffin, math education

 

THOMASVILLE -- Angela Lynn McDaniel, early childhood education

 

UVALDA -- Kimberly Lynn Arnold, math education

 

VIDALIA -- Jessica Lea Eernisse, early childhood education; and Marshia W. Pierce, middle grades education

 

WARNER ROBINS -- Jennifer Leigh Cox, biology

 

FORT LEE, Va. -- Leslie A. Chapman, business administration

 

HILLIARD, Fla. -- Clint Anthony Herrington, broad field social science education

 

NEVADA, Mo. -- Douglas Andrew Logan, broad field social science education

 

ORLANDO, Fla. -- Angela M. McKay, business administration

 

TORONTO, Ontario -- Stuart Robert Fletcher, business administration

 

WAKE FOREST, N.C. -- Elizabeth May Aleshire, early childhood education 

 

BACHELOR OF ARTS

ALAMO -- Joyce Teresa Willis, psychology

 

ALPHARETTA -- Davy Akin, communications

 

AUGUSTA -- Dusty K. Haynie, Christianity

 

BAXLEY -- Sherry Lynn Beach, general studies; and Nancy Kay Harrelson, psychology and sociology

 

BLACKSHEAR -- Amy K. Rickerson, psychology

 

FORT STEWART -- Sabrina M. Hawkins, general studies; Cynthia M. Martinez, general studies; and Denise R. Searles, general studies

 

GLENNVILLE -- Veronica Lynn Cowart, psychology and sociology; Stephanie Alissa Hellams,

psychology; Risha M. Katzman, general studies; and Susan G. Morgan, business administration

 

GRIFFIN -- Christopher A. Summerlin, communications

 

HINESVILLE -- Mercedes Renee Haney, general studies; Jessica Leah Nicholson, general studies; Giavonni B. Peguero, psychology; and Stephany Vae Swindell, general studies

 

JESUP -- Ty Anne Stanfield, general studies; and Bobbievane Wainwright, psychology and sociology

 

LUDOWICI -- Connie E. Howard, psychology; Machandra N. (Nicky) Peaden Stokes*, English; and Mark Ezra Stokes, communications

 

LYONS -- Angela Michelle Yarber, Christianity

 

MACON -- Lance William Trice, history

 

METTER -- Christopher E. Brown, psychology

 

MIDWAY -- Cindy Sue Chandler, general studies

 

MOULTRIE -- Dorothy Diane Hampton, general studies

 

MOUNT VERNON -- Farnum Moore Miley, general studies; and Machandra N. (Nicky) Peaden Stokes, English

 

NORMAN PARK -- Donnna Cecilia Horne, general studies; and Zona Kelly Medley, general studies

 

RHINE -- Deondrick Dunte Clemons, political science

 

SAVANNAH -- John Henry Hawkins, sport and fitness; Tameka T. Oliver, sport and fitness; and Emily Pauline Scheer, history

 

SOPERTON -- Linda Elaine Padgett, general studies; and Melissa Faye Smith, sociology

 

SWAINSBORO -- Olivia Gillis, psychology

 

THOMASTON -- William Jason Teal, biology

 

TIFTON -- Billie Jean Melton, general studies; and Roxy Nicole Rains, general studies

 

VIDALIA -- Stephen Mark Horvath, Christianity; Rebecca Claire Timberlake, communications; and Charlene Ruth Wiggins, music

 

WAYCROSS -- Jeana Lois Eunice, general studies

 

WOODBINE -- Jeffrey Lawrence Conkin, Christianity

 

WOODSTOCK -- Angela Michelle Yarber*, Christianity

 

ASHLAND CITY, Tenn. -- Joshua M. Stuart, sport and fitness

 

Bahamas -- Tinika Valeria Saunders, business administration

 

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION

ADRIAN -- Matthew Keith Herndon, business administration

 

AILEY -- Kevin Lee McCreary, business administration

 

HAZLEHURST -- William Hal Bitting, business administration

 

MIDWAY -- Eloise Anne Greene, business administration

 

SAVANNAH -- Jason Bradley Brown, business administration; Scott D. Lang, business administration; and Thomas C. Zachry Jr., business administration

 

CRYSTAL BEACH, Texas -- William Kory Doan, business administration

 

BACHELOR OF MINISTRY

AUGUSTA -- Dusty K. Haynie, ministry

 

ASSOCIATE OF ARTS

AILEY -- Ashley M. Morris, general studies

 

ALMA -- Peggy Lee Smith, general studies

 

BAXLEY -- Krista Lynell Carter, early childhood education; Jeannine H. Thomas, general studies; and Patricia Ann White, general studies

 

BLACKSHEAR -- Sherry Lynn Lairsey, general studies

 

CLAXTON -- Abbigail Wilder, general studies

 

DOERUN -- Melanie Paige Thaggard, general studies

 

FORT STEWART -- Roxanne M. Mollett, general studies

 

HAGAN -- Cathy Smith Bennett, general studies

 

HAZLEHURST -- Christina Ann Chavis, general studies; and Tim C. Hutchinson, general studies

 

HINESVILLE -- Dana Leigh Beasley, general studies; Susan D. Gregory, general studies; Todd J. Holcomb, general studies; Katrina Elaine Osteen, general studies; Evangeline Levette Pate, general studies; Sonia Yvette Spivey, general studies; and Marissa Darrilyn Thompson, general studies

 

LUDOWICI -- Kristy M. Cornell, general studies

 

LYONS -- Monica Kristen Miller, general studies

 

MIDWAY -- LaToya M. Semple, general studies; Ethel M. Shipman, general studies

 

MOULTRIE -- Charles Wesley Dykes, general studies; Jason Corey Edwards, general studies; Daniel Ashton Lindsay, general studies; and Blake Kennedy Thomas, general studies

 

MOUNT VERNON -- Shelia Booker, general studies; Carolyn J. Mock, biology; Kimietta T. Robinson, general studies; and Chanda Letresha Wesley, general studies

 

REIDSVILLE -- Cynthia Jean Frate, general studies

 

RICEBORO -- Kristina D. Williams, general studies

 

RICHMOND HILL -- Tangela M. Early, general studies

 

TIFTON -- Michael L. Beard, general studies

 

VIDALIA -- Linda Lee McKenzie, general studies

 

-BPC-

Back to June News